1 Nisan 2014 Salı

Maket Ev Tasarımı

Maket ev yapmaya karar verdiğinizde önce nasıl bir şey yapılacağının belirlenmiş olması gerekir. Ne tür malzemeler kullanılacak, ne kadar büyüklükte bir maket olacak, ne zorlukta olacak, ne amaçla yapılacak... En önemlisi nasıl bir tasarıma sahip olacak? Plansız tasarımsız yapılan bir maket ev şurup kutusuna iki pencere bir çatı yapmak gibi olacaktır. Güzel bir maket evin eni boyu yüksekliği belli olmalıdır. Eğer tasarım konusunda kendinize güvenmiyorsanız bir yerlerde bulduğunuz tasarımları uygulayabilirsiniz. Mesela aşağıda bir bilgisayar oyunundan bir görüntü var.

Commandos: Behind Enemy Lines
Bu tasarımlardan maket yapılabilir mi, yapılsa nasıl olur? Ben yaptım ve şu sayfadan ve buradan nasıl olduğuna bakabilirsiniz.

Bir başka örnek Kiki'nin Kurye Servisi diye bir çizgifilmde gördüğümüz fırın. O da oldukça hoş görünüyor. Peki maketi ne kadar yapılabilir? İşte ona da şuradan bakılabilir.

Kiki'nin Kurye Servisi
Başka tasarımlar arıyorsanız Google'da "çelik konstrüksüyon villa" diye aratarak çeşitlli tasarımlar bulabilirsiniz. Zamanında şu aşağıdaki tasarımdan maket ev yapmaya niyetlenmiştim. Biraz daha zorlayıcı bir proje ama hiç başlayamadım.

Berlin'de İki Bina

Bu da böyle bir anımdı işte. Maket yapma işlerini bırakalı çok oldu. Bu resimler eski dosyalarımın arasından çıkınca burada bir yerde paylaşayım dedim. Belki zorluk seven birine ilham vesilesi olur.

Hiç yorum yok: