14 Mayıs 2012 Pazartesi

Maket Ev Malzemeleri

Başarma duygusunu tatmak ve kendini ispat etmek pek çok insan için bir ihtiyaçtır. Sürekli başarısızlıkla itham edilseniz, yaptığınız hiçbir şey beğenilmese ne kadar mutsuz olursunuz. Çok çalıştınız ve okulunuzda iyi notlar aldınız ama kimseye yaranamadınız veya okulda bir türlü başarılı olamıyorsunuz. Futbolu denediniz ama gol atamıyorsunuz ve arkadaşlarınızdan geri kalıyorsunuz. Sınıfın en şımarığı olmayı deneyerek ispat etmeye çalışıyorsunuz kendinizi ama gururunuza yediremiyorsunuz. Belki denenmedik bir maket ev yapmak kalmıştır.

Bir maket ev hiç bir işe yaramayan kırılıp bozulabilen bir yapıdadır ve yapması yerine göre büyük emek gerektirir. Ancak vakit geçirmek, kendini ispat etmek ve sanatını göstermek gibi gerekçeler maket ev yapmayı haklı çıkarabilir. Sıkıntılı zamanlarında bu işten para kazananları da duydum. Ama nadirdir. Ucuz fabrika malları varken sizin maketinize kimse bakmaz. Aslında sizin maketiniz de malzeme açısından ucuzdur ama el emeği göz nurunuzdur. Kolay kolay da satamazsınız.

Pekiyi, bir maket hangi malzemelerden yapılabilir? Şu aşağıdaki evleri bir inceleyin. Ne kadar gerçekçi duruyorlar değil mi? Sizce hangi malzemeden yapılmışlardır? Cevabını yeri gelince vereceğim.Maket ev sanatkârları benim bilmediğim çok çeşitli orijinal malzemeler kullanıyor olabilirler. Benim şimdiye kadar tecrübe edindiğim malzemeler ise kontraplak, mukavva, ahşap kaplama, fon kartonu ve kağıt.

Kontraplak bunların arasında en sert ve sağlam olanı. Değişik kalitelerde, türlerde ve kalınlıklarda bulunabilir. Yarım santim kalınlığında olanları da var bir santim olanları da. Nereden bulabilirim diyorsanız en yakınınızdaki bir marangoza sorun. Size atölyesinde dümdüz kesilmiş bir kontraplak bulabilir. Ancak eve geldiğinizde bunu ancak bu kadar kalın ahşap malzemeyi ancak kıl testeresi kullanarak kesebilirsiniz. Kıl testeresi ile kontraplak keserken cetvel kullanamamanız bir dezavantaj. Ayrıca küçük parçalar kesmek de ayrı bir dert. Peki ya kontraplağı keserken ortaya çıkan talaşı ne yapacaksınız?

Ben temiz çalışırım arkadaş diyorsanız mukavvayı deneyebilirsiniz. Mukavva yaklaşık üç milimetre kalınlığında kırtasiyelerde satılan bir malzemedir. Mukavvayı maket bıçağı kullanarak bir cetvel boyunca kesebilirsiniz. Tabi bu işi çıplak masanız üzerinde değil de marangozdan aldığınız kontraplak üzerinde yapmanızı tavsiye ederim. Maket bıçağını ne kadar bastırırsanız bastırın mukavvayı ayırmaya tek bir çizik yetmeyebilir. Cetveli kaldırmadan birkaç defa çizik çekmelisiniz. Eğer dikkatli biri değilseniz ikinci çiziğiniz yanlış yerden gider. Ayrıca maket bıçağınız kör ise kestiğiniz parça kırpık kırpık olur. Mukavvadan küçük parça keserken de parçaların kırpık kırpık olma ihtimali vardır. Maket bıçağını iyice bastırdığınız için sakatlık yapma ihtimaliniz de yüksektir.

Zamanında ahşap kaplama benim elime nerden geçmişti bilmiyorum. Kontraplağın tabaka tabaka olduğunu farkettiyseniz bu ahşap kaplamanın o tabakalardan biri gibi olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık bir milimetre kalınlığında mükemmel bir malzeme diyebilirdim ama şöyle bir sıkıntısı var. Maket bıçağı kullanarak cetvel boyunca dümdüz kesemiyorsunuz. Ağacın çizgileri boyunca yarılıveriyor. Benim elime geçen parçalar nasıl bir aletle kesilmişse dümdüz idi ama bende o alet yoktu. Zar zor kesmiş olduğum parçaları fon kartonundan yaptığım bir evi kaplarken kullandım. Çok titiz bir çalışma olamadı maalesef.

Fon kartonu şimdilik benim için en ideal malzeme. Kırtasiyeden aldığınız beyaz fon kartonunu çalışma kontraplağınızın üzerine koyun ve cetvel yardımıyla bir hamlede kesin. Fon kartonunuz kalitesiz ise küçük parçalar keserken malzemenin çullanması ihtimali vardır. Birkaç milimetrelik bir parçadan bahsediyorum. Böyle bir durumda maket bıçağını sürüklemek yerine parçanın üzerine bastırmak suretiyle kesin. Malzemenin çullanmasının bir sebebi de maket bıçağının iyi kesmemesi olabilir. Bu çullanmayı önlemek için kendi kendinize başka teknikler de geliştirebilirsiniz.

Fon kartonu ile yaptığınız evinizin üç dört santimetre genişliğindeki bir duvarı çok cılız durabilir. Duvarın esnememesi ve oynamaması için evin içinden en fazla iki santimetrede bir duvarı sabit tutan destekler yapmanız gerekir. Bu evinizi ikinci bir fon kartonu ile kaplarsanız oldukça sağlam duracaktır. Bastırdığınızda duvarları göçmeyecektir. Şeffaf pencereler için de kırtasiyeden asetat alıp alabilirsiniz. Ayrıca asetat içine yapıştırdığınız duvarlarınızın sağlam durmasını da sağlar.

Her şey tamam da beyaz ve gri fon kartonu çok zevksiz. Maket eve biraz renk gerek. Suluboyayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Bu boya sadece malzemenizi bozar. Canlı renkler için guaj boya kullanabilirsiniz. Hem suluboya kadar sulu değil, hem istediğiniz rengi elde edebiliyorsunuz, hem fon kartonunun rengini kapatıyor, her ufak tefek çukurları dolduruyor. Guaj boyaya para vermek istemiyor veya hazırlamak istemiyorsanız kuruboya deneyebilirsiniz. Ancak bu boya malzemenizin grisini kapatmayacaktır.


Resimde görülen evler american siding, çelik, demir, beton, kiremit ve şıngıl çatı kaplama malzemeleri ile yapılmıştır. Evet, onlar maket değil gerçek ev. Resimleri şuradan buldum. Çok şirin duruyorlar değil mi? Ama ama nasıl olur? Fotoğrafların altını ve üstünü buğulandırınca minyatür gibi oluyor işte. Ben de anlayabilmiş değilim. Yoksa fotoğrafçılıkla mı uğraşsak kendimizi ispat etmek için ne.

Hiç yorum yok: